facebook twitter youtube instagram
Randevu
:
+90 (322) 458 18 21

Psikolog Fulya ÖZBİLEN

Lys’ye Adım Adım: Kaygınız Sizi Değil, Siz Kaygınızı Yönetin!

Çoğu öğrenci sınav öncesinde ve sınav sırasında çeşitli kaygı seviyelerini deneyimler. Şimdi yıl boyunca emek ederek ektiklerinizin karşılığını alma zamanı. 

Sınav öncesinde…

      • Sınava yüklediğiniz anlam bakış açınızı şekillendirir. Sınava her şeyin sonu ya da her şeyin başlangıcı anlamını yüklemek sınav kaygısının en temel kaynaklarından biridir. Sınavı ne kadar çabaladığınızı görmenin ve göstermenin bir yolu olarak değerlendirebilirsiniz.
      • Sınava götürmeniz gereken evrakları önceden hazırlayın. Hazırlığı önceden tamamlamak sınav günü panik yaşamanıza engel olur.
      • Sınava birkaç gün kala çalışmayı bırakın, sadece aklınıza takılan ya da unuttuğunuzu düşündüğünüz bilgileri kontrol etmek sizi sınava daha hazır hissettirecektir.
      • Çevrenizde yeterince hazırlanmamış, sürekli kaygı halinde olan ya da sizin hazırlık sürecinize engel olan kişiler varsa sınava kadar uzaklaşmak sizin yararınıza olacaktır.
      • Uyku saatinizi sınav saatinize göre ayarlamadıysanız, son hafta bunu başarmış olmaya özen gösterin. Uyku, odaklanmayı etkileyen önemli faktörlerden biridir.
      • Son günlere doğru motivasyonunuzu yükseltmek adına dışarıda ya da evde yiyeceğiniz yiyeceklere dikkat edin. Her zaman yediklerinizden farklı olmayan besinler tüketmek olası sindirim problemlerini engelleyecektir. Sınava aç karnına girmemeye özen gösterin.
      • Kaygılı olmanız oldukça normaldir. Biraz kaygı zihninizi sorulara hazır tutar. Kaygı oranınızın odaklanmanızı bozduğunu fark ettiğiniz, terleme ya da kalp çarpıntıları hissettiğiniz bir dönem olursa mutlaka odak noktanızı değiştirip nefes alış verişlerinizi düzenleyin ve kendinize önceki başarılarınızı hatırlatmayı ihmal etmeyin.

Sınav sırasında…

      • Yönergeleri dikkatli okuyun. Soruya doğru yaklaşmak ve hızlı yanıtlamak için öncelikle soruyu algılamak önemlidir.
      • Deneme sınavlarında her testi yanıtlama süreniz ortalama olarak belirlenir. Ancak sınav anında normal performansınızdan farklı bir süre kullanımınız olursa kaygılanmayın. Kalan zamanınızı iyi değerlendirmek sizi kazanca götürecektir.
      • Sınav esnasında kaygılandığınızı fark ettiğinizde soruları okumaya devam etmeyin. Oturduğunuz pozisyonda değişiklik yapmak, birkaç kez sorulardan başka bir yere bakarak derin nefes alıp devam etmek doğru yanıtlama oranınızı artıracaktır.
      • Turlama tekniğini kullanmayı unutmayın. Yapabileceğinize emin olduğunuz ama o an takıldığınız soruda vakit kaybetmek motivasyonunuzu düşürecektir. Sonradan o soruya döndüğünüzde hem zaman hem de farklı bir bakış açısı kazanmış olacaksınız. 

Sınava girecek tüm genç üniversite adaylarına başarılar dilerim.

Fulya Özbilen

Psikolog