facebook twitter youtube instagram
Randevu
:
+90 (322) 458 18 21

Psikolog Fulya ÖZBİLEN

Otizmde Dikkat

Otizm, yaşamın ilk üç yılı içinde ortaya çıkan ve yaşam boyu devam eden, sosyal etkileşim, sözel ve sözel olmayan iletişimde problemler, tekrarlayıcı davranış ve kısıtlı ilgi alanları ile kendini gösteren, karmaşık gelişimsel bir bozukluktur.

Her çocukta olduğu gibi otizmli çocuğun hayatında da ‘’dikkat’’ terimi oldukça önemli bir yer tutmaktadır. Araştırmalar dil becerilerinin gelişiminin dikkat kontrolünü geliştirmeyle de bağlantılı olduğunu göstermektedir. Peki otizmde dikkat kontrolü nasıl sağlanır?

Öncelikle çocuğun güvendiği bir ortamda bulunmak ve fiziksel olarak rahat hissetmesini sağlamak gerekir. Otizmli çocuklar değişikliklerden hoşlanmayabilir. Dikkati çekmek için kullanılacak materyaller çocuğun ilgisini çekmelidir. En önemlisi kurduğunuz cümleler kısa, net ve anlaşılır olmalıdır. Çocuğa kazandırmak istenilen beceriler onun için zorsa parçalara bölmek ve basit olandan karmaşığa doğru ilerlemek yararlı olacaktır. Bu yöntemle özgüven gelişimine de katkı sağlamış olacaksınız. Çocuklar istenilen davranışları gerçekleştirdiğinde küçük ödüllendirmelerde bulunabilirsiniz. Sarılmak, öpmek gibi ödüllerden uzak durabilirler ama her çocuğun kendini iyi hissettiği bir aktivite mutlaka vardır. Bunu birlikte keşfedin!

Dikkat Kontrolünü Geliştirecek Etkinlikler:

  • Ses çıkaran oyuncaklar kullanarak çocuğunuzun dikkatini çekebilirsiniz. Hatta ses çıkaran nesneleri kullanıp göz hizanıza kadar getirerek sizinle göz teması kurmasına yardımcı olabilirsiniz. Sizinle göz teması kurduğunda ödüllendirmeyi unutmayın.
  • Otizmli çocukların oyuncaklarla olan ilişkisi diğer çocuklardan farklıdır. Otizmli çocuklar arabaları ileri geri sürmek yerine arabaları ellerine alarak tekerleklerin dönüşünü izlemekten hoşlanabilirler. Çocuğunuzun oyun alanına dahil olup belirli bir süre sonra onunla beraber arabaları yarıştırmaya çalıştığınızı belli edebilir ya da arabaları çarpıştırma oyunları oynayabilirsiniz.
  • Çocuğun verilen oyuncakla direk oynamaya başlaması yerine öncelikle onu anlamaya çalışması ve onunla ne yapacağını keşfetmesine izin verin.
  • Çocuk dikkatini oyuncağa verdiğinde karşısına geçip ismini söyleyerek dikkati bir süreliğine de olsa kendi üzerinize çekebilirsiniz. Çocuğunuz sizinle göz kontağı kurduğunda ondan yapmasını istediğiniz eylemi açık ve kısa bir şekilde ifade edin. Örneğin; üstüne koy, bana ver, babana at gibi.

Fulya Özbilen

Psikolog